آموزشی

ترکمتر Torque Meter

ترکمتر در کاربرد مکانیکی

ترکمتر، اولین بار در سال 1918 توسط Conrad Bahr برای کنترل سیستم اداره آب شهر نیویورک اختراع شد و باعث ایمنی اتصالات آب شهری گردید. دو سال بعد در 1920 ، Walter p. Chrysler    این ابزار را برای خطوط تولید خودرو در شرکت کرایسلرتوسعه و نوع آچار آن را اختراع نمود که این رخداد باعث تولید انبوه این محصول برای استفاده خطوط تولید، صنایع خودرو سازی، کارگاه های صنعتی و آزمایشگاه ها در سال 1938 گردید.

ترکمتر چیست ؟

آچار ترکمتر، ابزاری دقیق برای اعمال گشتاور به یک اتصال دهنده پیچ و مهره می باشد و معمولا بصورت آچار سوکتی با مکانیزم های داخلی خاص طراحی می شود. به زبان ساده این ابزار برای کنترل و سنجش میزان گشتاور اعمالی در هنگام بستن پیچ و مهره یا برای بستن پیچ در گشتاور به خصوص است.

واحد اندازه گیری ترکمتر | Torque Wrench

برروی ترکمترها یه واحد اندازه گیری بر اساس نیوتون بر متر قرار دارد که میتوان گشتاور مورد نیاز را با آن تنظیم کرد البته واحد شاخص بر اساس برند های مختلف و کشور سازنده متفاوت است به عنوان مثال واحد شاخص در برند های انگلیسی و آمریکای اینچ بر پوند و یا فوت بر پوند می باشد اما در استاندارد جهانی نیوتون بر متر رایج است.

دقت آچار در اندازه گیری به برند و رنج استفاده از ابزار بستگی دارد میتواند در هر گشتاوری دقت خاصی داشته باشد این دقت در استاندارد های بین المللی بین 1 تا 4 درصد است. asvmarket.ir با توجه به نیاز شما در خطوط تولید و کارگاه های صنعتی، برند ها و محصولات متنوعی با ویژگی های خاص معرفی میکند.

انواع ترکمتر

ترکمترها در صنایع مختلف / گاراژهای تجاری و حتی مصارف خانگی، جایی که یک فرآیند مونتاژ دقیق با استفاده از اتصال دهنده های رزوه ایی وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرند و با توجه به میزان اندازه گیری (رنج) و مصرف خود به گروه های مختلف تقسیم میشوند. تلاش مشاورین ما برای استفاده بهینه شما از ابزار های تخصصی است.

ترکمتر تقه ای

ترکمتر تقه ای در مصارف گاراژی، کارگاهی و صنعتی مورد استفاده است دلیل نام گذاری آن استفاده از مکانیزم تقه زدن در گشتاور مورد درخواست شماست. به این صورت که در گشتاور مورد نظر ترکمتر اصطلاحا تقه ای به عنوان رسیدن به رنج مناسب نشان میدهد این نوع از ترکمترها رنجی بین 2 تا 3000 نیوتن را شامل میشوند.

ترکمتر جغجغه ای Norbar

ترکمتر کمر شکن

نوع خاصی از زیر مجموعه های ترکمتر تقه ای میباشد که در طول دسته خود مفصلی قابل انعطاف دارد که در گشتاور خاصی که شما مورد نظر دارید این مفصل به اصطلاح میشکند و شما پیچ یا مهره خود را دقیقا در آن رنج میبندید این نوع از ترکتر ها از رنج 700 تا بالاتر موجود هستند و در مصارف صنعتی و کارگاهی مورد استفاده قرار میگیرند.

ترکمتر کمرشکن Gedore

ترکمتر ساعتی

مدلی منحصر به فرد برای خطوط تولید کارخانه ها در رنج 20 تا 3000 نیوتن متر می باشد که عقربه آن رسیدن به گشتاور خاص را نمایان میکند. ابزار صنعتی ویژه تلاش میکند بهترین و به صرفه ترین ابزار را در اختیار شما قرار دهد.

ترکمتر ساعتی Gedore

ترکمتر دیجیتال

این مدل از ترکمترها زیر مجموعه ترکمتر تقه ای قرار می گیرند اما با دقتی بالاتر از آن ها. نمایشگر دیجیتالی این نوع از ترکمترها دقت گشتاور را به شما ارائه میدهد. چنین دقتی در ترکمتر دیجیتال این نوع ابزار را کاندید برای مصارف آزمایشگاهی می کند.

ترکمتر دیجیتال Tohnichi

ترکمتر برقی

یکی دیگر از انواع ترکمترها، نوع برقی یا شارژی است که وظایفی همانند دیگر ترکمترها ایفا میکند. تنها وجه تمایز آن استفاده بر روی دریل و پیچ گوشتی شارژی میباشد. به این صورت که پشت سه نظام حلقه ای قرار دارد که روی آن اعدادی (رنج) نوشته شده است. بوسیله این حلقه میتوان گشتاور مورد نظر را تنظیم کرد.

ترکمتر برقی Gedore

ترکمتر کرنومتری

ساده ترین نوع ترکمترها، ترکمتر کرنومتری است که با استفاده از انتهای دسته ترکمتر میزان گشتاور خود را تنظیم میکنید. بازه استفاده از آن متفاوت است و موارد استفاده صنعتی و کارگاهی را نیز دارد.

ترکمتر کرنومتری

ترکمتر بادی

همانطور که از نام آن مشخص است نیروی محرک آن باد است و در صنایعی همچون پتروشیمی، کشتی سازی و معدن که به نیروی فراتر از نیروی انسان نیاز داریم مورد استفاده قرار میگیرد. با کمک ترکمترهای بادی میتوان تا 80 هزار نیوتن نیرو ایجاد کرد. نیروی محرکه آن توسط پمپ باد و کمپرسور تامین می شود.

ترکمتر پنوماتیک Toptul

ترکمتر هیدرولیک

ترکمتر هیدولیک با استفاده از نیروی حاصل از روغن و پمپ، برای مصارف صنایع سنگین از جمله پتروشیمی و نفت استفاده میشود. این محصول بدلیل قدرت بالای خود و دقت زیاد مورد توجه صنایع سنگینی از جمله نفت معدن قرار دارد. دلیل دیگر محبوبیت آن مکان های زیادی است که میتوان از ترکمتر هیدرولیک به جای نوع بادی استفاده کرد.

ترکمتر هیدرولیک Palard

ترکمتر شاهینی

ترکمتری با قابلیت های خاص که بدلیل نداشتن فنر به کالیبراسیون کمتری نیاز دارند. شرکت توهنیچی ژاپن برندی مطرح در این زمینه است.

ترکمتر شاهینی Tohnichi

توصیه های نگهداری و استفاده از ترکمتر

 1. ترکمتر یک ابزار دقیق و خیلی حساس است که هرگز نباید برای باز کردن پیچ و مهره مورد استفاده قرار گیرد.
 2. در پایان روز، زمانی که دیگر نیازی به استفاده نیست ترکمتر بایستی برای کاهش فشار فنر به کمترین مقدار خود بازنشانی شود.
 3. آچار ترکمتر بایستی در یک بازه زمانی مشخص کالیبره شود. ( توصیه ما : حداقل بصورت سالیانه )
 4. ابزار باید همیشه در جعبه نگهداری خود قرار داده شود و از هرگونه ضربه محافظت شود.
 5. از یک دست و با حرکت روان و مداوم استفاده کنید. روی دسته علامتی برای نشان دادن محل اعمال فشار وجود دارد.
 6. در صورت افتادن و آسیب دیدن آچار بایستی بلافاصله به یک مرکز سرویس بازگردانده شود.

قیمت ترکمتر و خرید آسان

ترکمترهای موجود در asvmarket که سالها به عنوان فروشگاه فیزیکی با نام ابزار صنعتی ویژه فعالیت کرده است شامل برندهای زیر است :

 • نوربار – Norbar
 • گدور  – Gedore
 • سی دی آی – CDI
 • جت کو – JETCO
 • لیکوتا – Licota
 • کاپریکورن – Capricorn
 • هازت – Hazet
 • پلارد – Plarad
 • توهنیچی – Tohnichi
 • تاپ تول – Toptul

با توجه به نمایندگی برندهای مختلف ابزار در این مجموعه و سابقه فعالیت 50 ساله در این حوزه، اصالت کالا ها را تضمین کرده و آماده مشاوره و راهنمایی شما هستیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *